Philips Unite LED 7000 Series easy mount display
Seamlessly connect four 55" LED panels to create a FHD 2x2 LCD videowall replacement, with no configuration required. Shipped in single box with ADA compliant wall mount, existing VESA mounts can also be used. Install in under an hour.
Philips Unite LED 7000 Series easy mount display
110" videowall replacement - install under 1 hour
- Philips Unite LED 7000
- Direct View LED
Instant plug and play, all components for install in a sin.
Out of the box installation with HDMI modular interface for instant input transmission.
Controller built-in, daisy chain via HDMI.
Simple installation and no cabling complexity.
Existing VESA mounts can also be retained and used
Existing VESA mounts can also be retained and used.
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 960 x 540 display resolution for reliable results with precision and clarity
- Direct View LED backlight technology provides a clear and smooth display
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Philips Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 4 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 7 |
| Video Wall Configuration | 2x2 |
| Viewable Screen Size | 110" |
| Backlight Technology | Direct View LED |
| Video Wall Compatible | Yes |
| Display Resolution | 960 x 540 |
| Display Screen Type | LCD |
| Pixel Pitch | 49.6 mil |
| Module Resolution | 240 x 135 |
| Color Depth | 16-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Housing Material | Die-cast Aluminum |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Maximum LED Life | 4 Day |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Minimum Storage Humidity | 10% |
| Maximum Storage Humidity | 90% |



