Philips Unite LED 5000 Series Panels
Your essential range of investment-friendly flip chip COB panels delivering on quality, resolution, and reliability, as well as efficiency. With low power consumption for reduced cost of ownership and an easy-to-maintain flat matt surface.
Philips Unite LED 5000 Series Panels
Quality. Style. Accessibility. Without compromise.
- Direct View LED
Greater stability and reliability, plus higher definition.
Delivering on greater stability, reliability and visual performance, as well as enabling smaller pixel pitches for darker blacks, higher brightness, higher contrast and higher definition.
Supporting sustainability and energy savings.
Common cathode technology boosts the energy efficiency of the P0.78, P0.93, P1.25, P1.5 and P1.875 Philips LED Unite 5000 Series panels, optimising power consumption without compromising on performance. This cool LED technology enables precise control over each cathode, minimising heat output, to ensure the display is more energy conscious and, ultimately, more environmentally friendly.
Prewired for power, with loop through for data included.
The Philips LED Unite 5000 Series comes with a rolling ripple exterior cabinet design and pre-wired for power for the tidiest cable management. Optional edge finishing is available in brushed anodised aluminium, with easy click functionality for fast installation.
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 384 x 216 display resolution for a stunning display with maximum productivity
- Direct View LED backlight technology provides a clear and smooth display
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Philips Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 5 |
| Viewable Screen Size | 27.10" |
| Backlight Technology | Direct View LED |
| Display Resolution | 384 x 216 |
| Display Screen Type | LCD |
| Brightness | 600 Nit |
| Pixel Pitch | 61.5 mil |
| Module Resolution | 96 x 108 |
| Color Depth | 13-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Heat Generation | 1247.1 kJ |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Maximum LED Life | 11.4 Year |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |



