Philips Unite LED 5000 Series Panels
The Philips LED Unite 5000 Series is your essential range of investment-friendly flip chip COB panels that deliver on high quality, resolution,reliability and efficiency. So reliability, efficiency.
Philips Unite LED 5000 Series Panels
Quality. Style. Accessibility. Without compromise.
- Direct View LED
Greater stability and reliability, plus higher definition.
Delivering on greater stability, reliability and visual performance, as well as enabling smaller pixel pitches for darker blacks, higher brightness, higher contrast and higher definition.
Supporting sustainability and energy savings.
Common cathode technology boosts the energy efficiency of the P0.78, P0.93, P1.25, P1.5 and P1.875 Philips LED Unite 5000 Series panels, optimising power consumption without compromising on performance. This cool LED technology enables precise control over each cathode, minimising heat output, to ensure the display is more energy conscious and, ultimately, more environmentally friendly.
Prewired for power, with loop through for data included.
The Philips LED Unite 5000 Series comes with a rolling ripple exterior cabinet design and pre-wired for power for the tidiest cable management. Optional edge finishing is available in brushed anodised aluminium, with easy click functionality for fast installation.
Crystal clear content with vivid colours and brightness.
Supporting 12-bit colours and HDR10+ resolution, Philips LED Unite 5000 Series panels deliver crystal clear content with near perfect colour and brightness accuracy, delivering the deepest visual experiences.
Activated out of the box for hassle free peace of mind.
Activated out of the box for hassle free peace of mind.
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 640 x 360 display resolution for dependable display results with maximum efficiency
- Direct View LED backlight technology for enhanced visual clarity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Philips Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 5 |
| Display Surface | Matte |
| Viewable Screen Size | 27.10" |
| Backlight Technology | Direct View LED |
| Vertical Frequency | 50Hz to 60Hz (Component) |
| Display Resolution | 640 x 360 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 600 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Pixel Pitch | 36.9 mil |
| Module Resolution | 160 x 180 |
| Color Depth | 13-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Heat Generation | 1403.2 kJ |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Maximum LED Life | 11.4 Year |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |



