Easy to clean, with anti-glare and anti-fingerprint coating.
A flush design with no bezel bringing an edge to edge experience augmented with anti-glare glass. Easy to clean, these interactive touch screens also feature anti-fingerprint coating.
Also supporting 30° tilt - ideal for kiosk installations.
Install in portrait or landscape orientations, with the option to tilt to 30°, with size variants to suit a range of installation purposes. Whether on a shelf - ideal for the 24" - angled or upright for Point of Sale, configurators, order points and kiosks - with the 32" and 43" - or for wayfinding - think 55".
Better visibility even in bright daylight
With 450 cd/m2 brightness for better visibility under bright lights, the Philips Interactive 3000 Series is designed to be used 24/7, making it a great selection for travel and transportation hubs, retail centers, food and beverage locations, and more. FailOver is also included enabling your display to switch automatically between primary and secondary inputs should an outage occur.
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Cortex A53 processor offers maximum productivity in a timely efficient manner
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 3840x2160 Display - Delivers a breathtaking ultra HD viewing experience with immersive pictures that are dynamic, clear, and as expansive as life
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 2160p content
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Philips Electronics |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A53 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| On Screen Display (OSD) Langu | Swedish |
| Viewable Screen Size | 42.50" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Advanced Super Dimension Switch ( ADS ) |
| Brightness | 450 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Pixel Pitch | 9.6 mil |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Number of Audio Line Out | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width (Top) | 23.40" |
| Bezel Width (Bottom) | 23.40" |
| Bezel Width (Left) | 23.40" |
| Bezel Width (Right) | 23.40" |
| Appearance | |
|---|---|
| Bezel Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Number of Infrared Inputs | 1 |
| RS-232C Input | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Minimum Storage Humidity | 5% |
| Maximum Storage Humidity | 95% |
| Energy Star | Yes |