32" full colour ePaper displays
The ideal replacement for A2 colour posters and POS, Philips Tableaux 5150I is a size up for ePaper displays. Show static imagery using zero power in 65,000 ultra clear colours, and super low power to manage the display and update content.
32" full colour ePaper displays | Size up for a brighter future
- 32"
- Android
PPDS Wave-ready for remote management
Your PPDS Wave-ready display enables you to manage and maintain this device remotely, securely switching out content wherever you are, whenever you choose. This evolutionary cloud platform puts you fully in control, with simplified installation and set-up, monitoring and controlling displays, upgrading firmware, managing playlists and setting power schedules. Saving you time, energy and environmental impact.
Show content 24/7 with zero power
Displaying 65,000 colours, including blue, for clear and confident messaging, and with 16GB internal memory, with no need for an external media player. Plug into a power source to upload new static content for instant play via USB, LAN or WiFi connections.
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 2560 x 1440 display resolution for reliable results with precision and clarity
- 1440p scan format for bright, stunning results to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Philips Electronics |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Model | RK3566 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Screen / Display | |
|---|---|
| On Screen Display (OSD) Langu | Simplified Chinese |
| Viewable Screen Size | 31.50" |
| Display Resolution | 2560 x 1440 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width | 0.73" |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 1440p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
| Minimum Operating Temperature | 59°F (15°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |



