Smart and modular for an even longer lifetime powered by Android
- 32"
- Powered by Android
- 400cd/m²
Save and play content with internal memory
Save and play content with internal memory. Upload your media into the display and playback content immediately. Working in conjunction with the internal browser, it also serves as a memory cache when streaming online content. If the network ever fails, the internal memory keeps content running by playing a cached version of the content, ensuring that your media stays up even if the network goes down.
4G/LTE optional module for reliable connection
Select our optional 4G/LTE module for more predictable bandwidth and faster download speeds, providing you with a reliable backup connection in case of 24/4 work requirements or where local network connections are not possible.
ADS wide-view panel display
Be seen from any angle with ADS wide-view technology. Advanced Super Dimension Switch delivers faster on-display picture processing for smoother content transitions, remarkable image accuracy, and superior colour reproduction with 180 degree viewing.
FailOver. Ensure your display never goes blank
Critical for demanding commercial applications, FailOver is a revolutionary technology that automatically plays back-up content on screen in the unlikely event of a media player failure. Simply select a primary input connection and a FailOver connection and you are ready for instant content protection.
Modularity - longer product lifetime
Extend your display into the future with our modular approach. Bringing opportunities for longer product lifetime with easily detached and replaced components, and a firm focus on sustainability, with reduced WEEE disposal.
Android SoC processor. Native and web apps
Powered by Android 11, your Philips D-Line delivers the ultimate, most secure and connected display experience. Optimised for native Android apps, and enabling you to install web apps and software directly onto the display, eliminating the need for an external media player.
Connect and control your content via the cloud
Connect and control your content via the cloud with our integrated HTML5, Chromium-based browser. Design your content online and connect a single display, or your entire network, either landscape or portrait. Simply connect to the internet via an RJ45 cable.
Catch the Wave for revolutionary results
Unlock the power, versatility and intelligence inside your Philips D-Line displays remotely with Wave. This evolutionary cloud platform puts you fully in control, with simplified installation and set-up, monitoring and controlling displays, upgrading firmware, managing playlists and setting power schedules. Saving you time, energy and environmental impact.
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Cortex A72 processor offers maximum productivity in a timely efficient manner
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Offers exceptionally smooth and crisp viewing experience due to its 1920 x 1080 full HD resolution
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 1080p content
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Philips Electronics |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A72 |
| 2nd Processor Type | Cortex A53 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali-T860 MP4 |
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 500 |
| On Screen Display (OSD) Langu | Swedish |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 32" |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Advanced Super Dimension Switch ( ADS ) |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Pixel Pitch | 14.3 mil |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort In | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| DisplayPort Output | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Mount Surface | Wall |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width (Top) | 0.47" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.68" |
| Bezel Width (Left) | 0.47" |
| Bezel Width (Right) | 0.47" |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Video Ports | |
|---|---|
| DVI | Yes |
| Number of DVI Ports | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Energy Star | Yes |
| UL Listed | Yes |



