Smart and modular for an even longer lifetime
The Philips D-Line is designed to engage your audience and delight customers. Powered by Android 11 for easy software integrations, this versatile display is suitable for impact in any setting.
Save and play content with internal memory
Save and play content with internal memory. Upload your media into the display and playback content immediately. Working in conjunction with the internal browser, it also serves as a memory cache when streaming online content. If the network ever fails, the internal memory keeps content running by playing a cached version of the content, ensuring that your media stays up even if the network goes down.
4G/LTE optional module for reliable connection
Select our optional 4G/LTE module for more predictable bandwidth and faster download speeds, providing you with a reliable backup connection in case of 24/4 work requirements or where local network connections are not possible.
FailOver. Ensure your display never goes blank
Critical for demanding commercial applications, FailOver is a revolutionary technology that automatically plays back-up content on screen in the unlikely event of a media player failure. Simply select a primary input connection and a FailOver connection, and you're ready for instant content protection.
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Cortex A72 processor offers maximum productivity in a timely efficient manner
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 3840x2160 Display - Delivers a breathtaking ultra HD viewing experience with immersive pictures that are dynamic, clear, and as expansive as life
- Features 3840 x 2160 resolution and 2160p scan format for producing sharp and bright images
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Philips Electronics |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A72 |
| 2nd Processor Type | Cortex A53 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| 2nd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Combined Processor Core | Hexa-core |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | ARM Mali-T860 |
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR SDRAM |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 4 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 500 |
| On Screen Display (OSD) Langu | Swedish |
| Viewable Screen Size | 49.50" |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 500 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Pixel Pitch | 11.2 mil |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| DisplayPort Output | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width | 0.59" |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Video Ports | |
|---|---|
| DVI | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Energy Star | Yes |



