Redefining workflow productivity
This monitor is all about quality. With its WQHD resolution, Smart KVM switch, and USB-C to RJ45 connectivity, it is the ideal option for switching between sources and connecting to the Internet without compromising on picture quality.
Designed for the way you work
- Built-in stereo speakers for multimedia
- MultiView enables simultaneous dual connection and view
- Eyesafe-certified blue light protection and colour accuracy
- Tilt, swivel and height-adjust for an ideal viewing position
- Less eye fatigue with Flicker-Free technology
- Curved display design for a more immersive experience
- SmartKVM: for easily switching between sources.
- SoftBlue Technology: for comfortable viewing
Single cable USB-C connection
- RJ-45 to USB-C gives easy network connection with security
- USB 3.2 high-speed data transfer
Superb Picture Quality
- VA display gives awesome images with a wide viewing angle
- 1.07 billion colours for smooth colour gradations and detail
VA display
The Philips VA LED display uses an advanced vertical alignment technology that gives you super-high static contrast ratios for extra-vivid and bright images. While standard office applications are handled with ease, it is especially suitable for photos, web browsing, films, gaming and demanding graphical applications. Its optimised pixel management technology gives you a 176/176 degree extrawide viewing angle, resulting in crisp images.
Built-in stereo speakers
A pair of high-quality stereo speakers built into a display device. They may be visible front firing, or invisible down firing, top firing, rear firing etc. depending on model and design.
Compact Ergo Base
The Compact Ergo Base is a people-friendly Philips monitor base that tilts, swivels and heightadjusts so each user can position the monitor for maximum viewing comfort and efficiency.
10-bit colours
The 10 bit display delivers rich colour depth with 1.07 billion colours and 12 bit internal processing for re-creating smooth, natural colours without gradations or colour banding.
TUV Rheinland Eyesafe - RPF 40
Philips display meets the TUV Rheinland Eyesafe ® standard to truly protect you from long exposure to blue light. The always-on blue light filter not only helps reduce digital eye strain, but also guarantees colour integrity.
- 34" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- WLED backlight technology for enhanced visual clarity using uniform illumination to reduce shadows and improve on-screen detail
- 4 ms response time reduces motion blur and ghosting, delivering smooth frame transitions in high-speed gaming and video playback
- Adaptive Sync tearing prevention technology provides a distortion-free and reliable display by reducing screen tearing artifacts
- 21:9 aspect ratio ensures that you easily view CinemaScope video content without letterboxing or distortion across the entire screen
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 300 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- SmartImage feature enables responsive operation and efficient task handling
- 3440 x 1440 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LED Monitor is reliable and delivers consistent performance for extended use
- WQHD resolution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Philips Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 3 , 500:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 50 |
| Curvature | 1500R |
| Screen Size Class | 34" |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Backlight Technology | WLED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 190 kHz - USB Type C |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 120 Hz - USB Type C |
| Curved Screen | Yes |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 4 ms |
| Color Gamut | 120% sRGB |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.23175 mm x 0.23175 mm |
| Pixel Per Inch (PPI) | 110 |
| Active Display Area (H x V) | 31.39" x 13.14" |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet Technology Details | 1 x RJ-45 Ethernet |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-B | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 22.93 lb |
| Height with Stand | 22.64" |
| Depth with Stand | 11.30" |
| Width with Stand | 31.77" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Stand Color | Black |
| Glass Hardness | 3H |
| Bezel Finishing | Texture |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | KVM Switch |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | USB-C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 80% (Non-condensing) |
| Maximum Operating Altitude | 12001.31 ft |
| Maximum Non-operating Altitude | 40000 ft |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Stand Included | Yes |









