Built for precision
This monitor is packed with features that allow you to work with absolute precision. Its Full HD resolution, along with an overclockable 120Hz refresh rate and IPS, this monitor showcases detailed imagery with the utmost color accuracy.
Features designed for you
- EasyRead mode for a paper-like reading experience
- LowBlue mode and Flicker-free easy-on-the eyes viewing
Good for Gaming
- 1ms (MPRT) fast response for crisp image and smooth gameplay
- 120Hz refresh rates for ultra-smooth, brilliant images
- Effortlessly smooth action with Adaptive-Sync technology
Easy to experience
- VESA mount for convenience
- HDMI ensures universal digital connectivity
Superb Picture Quality
- SmartContrast for deep black level details
- 16:9 Full HD display for crisp detailed images
- IPS LED wide view technology for image and color accuracy
IPS technology
IPS displays use an advanced technology which gives you extra wide viewing angles of 178/178 degree, making it possible to view the display from almost any angle. Unlike standard TN panels, IPS displays gives you remarkably crisp images with vivid colors, making it ideal not only for Photos, movies and web browsing, but also for professional applications which demand color accuracy and consistent brightness at all times.
16:9 Full HD display
Picture quality matters. Regular displays deliver quality, but you expect more. This display features enhanced Full HD 1920 x 1080 resolution. With Full HD for crisp detail paired with high brightness, incredible contrast and realistic colors expect a true to life picture.
SmartContrast
SmartContrast is a Philips technology that analyzes the contents you are displaying, automatically adjusting colors and controlling backlight intensity to dynamically enhance contrast for the best digital images and videos or when playing games where dark hues are displayed. When Economy mode is selected, contrast is adjusted and backlighting fine-tuned for just-right display of everyday office applications and lower power consumption.
LowBlue Mode & Flicker-free
Our LowBlue Mode and Flicker-free technology have been developed to reduce eye strain and fatigue often caused by long hours in front of a monitor.
HDMI Ready
An HDMI-ready device has all the required hardware to accept High-Definition Multimedia Interface (HDMI) input. A HDMI cable enables high-quality digital video and audio all transmitted over a single cable from a PC or any number of AV sources (including set-top boxes, DVD players, A/V receivers and video cameras).
- 27" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- WLED backlight technology provides a clear and smooth display by minimizing flicker and enhancing luminance uniformity across the panel
- 1 ms response time ensures ultra-smooth motion with no ghosting, ideal for fast-paced gaming and action scenes
- Adaptive Sync tearing prevention technology provides smooth, clear, and lag-free display through real-time refresh synchronization
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- 300 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- Mega Infinity DCR feature boosts monitor reliability and performance consistency for sustained productivity
- 1920 x 1080 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- LED Monitor ensures consistent operation d
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TPV Technology Limited |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 500:1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | WLED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 140 kHz - HDMI |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 120 Hz - HDMI |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.31140 mm x 0.31140 mm |
| Pixel Per Inch (PPI) | 82 |
| Active Display Area (H x V) | 23.54" x 13.24" |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Maximum Power Consumption | 16.80 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 7.10 lb |
| Height with Stand | 17.87" |
| Depth with Stand | 7.87" |
| Width with Stand | 24.25" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TPV Technology Limited |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 80% (Non-condensing) |
| Maximum Operating Altitude | 12000 ft |
| Maximum Non-operating Altitude | 40000 ft |





