Work in style
- 1000 series
- 27" (68.6 cm)
- 3840 x 2160 (4K UHD)
IPS LED wide view technology for image and color accuracy
IPS displays use an advanced technology which gives you extra wide viewing angles of 178/178 degree, making it possible to view the display from almost any angle. Unlike standard TN panels, IPS displays gives you remarkably crisp images with vivid colors, making it ideal not only for Photos, movies and web browsing, but also for professional applications which demand color accuracy and consistent brightness at all times.
UltraClear 4K UHD (3840x2160) resolution for precision
These Philips displays utilize high performance panels to deliver UltraClear, 4K UHD (3840 x 2160) resolution images. Whether you are demanding professional requiring extremely detailed images for CAD solutions, using 3D graphics applications or a financial wizard working on huge spreadsheets, Philips displays will make your images and graphics come alive.
Effortlessly smooth action with Adaptive-Sync technology
Gaming shouldn't be a choice between choppy gameplay or broken frames. Get fluid, artifact-free performance at virtually any framerate with Adaptive-Sync technology, smooth quick refresh and ultra-fast response time.
High Dynamic Range (HDR) for more lifelike colorful visuals
High Dynamic Range delivers a dramatically different visual experience. With astonishing brightness, incomparable contrast and captivating color, images come to life with much greater brightness while also featuring much deeper, more nuanced darks. It renders a fuller palette of rich new colors never before seen on display, giving you a visual experience that engages your senses and inspires emotions.
Built-in stereo speakers for multimedia
A pair of high quality stereo speakers built into a display device. It can be visible front firing, or invisible down firing, top firing, rear firing, etc depending on model and design.
DisplayPort connection for maximum visuals
DisplayPort is a digital link from PC to Monitor without any conversion. With higher capabilities than DVI standard, it is fully capable to support up to 15meter cables and 10.8 Gbps/sec data transfer. With this high performance and zero latency, you get the fastest imaging and refresh rates - making DisplayPort the best choice for not only general office or home use, but also for the demanding gaming and movies, video editing and more. It also keeps interoperability in mind via use of various adapters.
- 27" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- WLED backlight technology provides a clear and smooth display by minimizing flicker and enhancing luminance uniformity across the panel
- 4 ms response time reduces motion blur and ghosting, delivering smooth frame transitions in high-speed gaming and video playback
- Adaptive Sync tearing prevention technology provides smooth, clear, and lag-free display through real-time refresh synchronization
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- 350 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- SmartContrast feature enhances stability and system control for consistent, uninterrupted performance
- 3840 x 2160 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LED Monitor is reliable and delivers consistent performance f
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Philips Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | WLED |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 4 ms |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.15540 mm x 0.15540 mm |
| Pixel Per Inch (PPI) | 163.18 |
| Active Display Area (H x V) | 23.54" x 13.24" |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 9.59 lb |
| Height with Stand | 18.31" |
| Depth with Stand | 8.31" |
| Width with Stand | 24.13" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 80% (Non-condensing) |
| Maximum Operating Altitude | 12001.31 ft |
| Maximum Non-operating Altitude | 40000 ft |