Redefining workflow productivity
Speed through daily tasks in comfort with this monitor's SoftBlue technology, Quad HD resolution and 120 Hz refresh rate. Additionally, SmartErgoBase adds an ergonomic touch to the monitor's feature list.
Excellent performance
- IPS technology for full colours and wide viewing angles
Designed for the way you work
- Built-in stereo speakers for multimedia
- SmartErgoBase enables user-friendly ergonomic adjustments
- Eyesafe-certified blue light protection and colour accuracy
- Less eye fatigue with Flicker-Free technology
- EasyRead mode for a paper-like reading experience
- SoftBlue Technology: for comfortable viewing
Single cable USB-C connection
- RJ-45 to USB-C gives easy network connection with security
- USB 3.2 high-speed data transfer
Superb Picture Quality
- 120 Hz refresh rates for ultra-smooth images
- Crystal clear images with Quad HD 2560 x 1440 pixels
IPS technology
IPS displays use advanced technology that gives you extra-wide viewing angles of 178/178 degrees, making it possible to view the display from almost any angle even in 90-degree Pivot mode! Unlike standard TN panels, IPS displays gives you remarkably crisp images with vivid colours, making it ideal not only for Photos, films and web browsing, but also for professional applications that demand colour accuracy and consistent brightness at all times.
CrystalClear images
These Philips screens deliver CrystalClear, Quad HD 2560 x 1440 or 2560 x 1080 pixel images. Utilising high performance panels with a high density pixel count enabled by high bandwidth sources, these new displays will make your images and graphics come alive. Whether you are a demanding professional requiring extremely detailed information for CAD-CAM solutions using 3D graphic applications, or a financial wizard working on huge spreadsheets, Philips displays will give you CrystalClear images.
120 Hz fast refresh
For gaming and video performance, you demand display with lag free, ultra-smooth images. This Philips display redraws the screen image up to 120 times per second, much faster than a standard display. A lower frame rate can make enemies appear to jump from spot to spot on the screen, making them difficult targets to hit. With 120 Hz frame rate, you get those critical missing images on the screen which shows enemy movement in ultra-smooth motion so you can easily target them.
- 27" viewable screen size enhances clarity and depth for immersive playback of movies, games, and high-resolution media
- WLED backlight technology for enhanced visual clarity using uniform illumination to reduce shadows and improve on-screen detail
- 4 ms response time reduces motion blur and ghosting, delivering smooth frame transitions in high-speed gaming and video playback
- Adaptive Sync tearing prevention technology eliminates tearing and distortion by synchronizing frames for seamless motion clarity
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 350 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- SmartContrast feature enhances stability and system control for consistent, uninterrupted performance
- 2560 x 1440 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- LED Monitor ensures consistent operatio
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Philips Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 500:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 50 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | WLED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 230 kHz |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 120 Hz |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 4 ms |
| Color Gamut | 114% NTSC |
| Color Supported | 16.7 Million Colors (8-bit) |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.23310 mm x 0.23310 mm |
| Pixel Per Inch (PPI) | 109 |
| Active Display Area (H x V) | 23.49" x 13.21" |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet Technology Details | 1 x RJ-45 Ethernet |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 14.20 lb |
| Height with Stand | 21.22" |
| Depth with Stand | 5.75" |
| Width with Stand | 24.21" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Stand Color | Black |
| Bezel Color | Black |
| Glass Hardness | 3H |
| Bezel Finishing | Texture |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 80% (Non-condensing) |
| Maximum Operating Altitude | 12001.31 ft |
| Maximum Non-operating Altitude | 40000 ft |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Stand Included | Yes |











