Built for precision
This monitor is packed with features that allow you to work with absolute precision. Its Full HD resolution, along with an overclockable 120Hz refresh rate and IPS, this monitor showcases detailed imagery with the utmost color accuracy.
Features designed for you
- EasyRead mode for a paper-like reading experience
- LowBlue mode and Flicker-free easy-on-the eyes viewing
Good for Gaming
- 1ms (MPRT) fast response for crisp image and smooth gameplay
- 120Hz refresh rates for ultra-smooth, brilliant images
- Effortlessly smooth action with Adaptive-Sync technology
Easy to experience
- VESA mount for convenience
- HDMI ensures universal digital connectivity
Superb Picture Quality
- SmartContrast for deep black level details
- 16:9 Full HD display for crisp detailed images
- IPS LED wide view technology for image and color accuracy
IPS technology
IPS displays use an advanced technology which gives you extra wide viewing angles of 178/178 degree, making it possible to view the display from almost any angle. Unlike standard TN panels, IPS displays gives you remarkably crisp images with vivid colors, making it ideal not only for Photos, movies and web browsing, but also for professional applications which demand color accuracy and consistent brightness at all times.
16:9 Full HD display
Picture quality matters. Regular displays deliver quality, but you expect more. This display features enhanced Full HD 1920 x 1080 resolution. With Full HD for crisp detail paired with high brightness, incredible contrast and realistic colors expect a true to life picture.
SmartContrast
SmartContrast is a Philips technology that analyzes the contents you are displaying, automatically adjusting colors and controlling backlight intensity to dynamically enhance contrast for the best digital images and videos or when playing games where dark hues are displayed. When Economy mode is selected, contrast is adjusted and backlighting fine-tuned for just-right display of everyday office applications and lower power consumption.
LowBlue Mode & Flicker-free
Our LowBlue Mode and Flicker-free technology have been developed to reduce eye strain and fatigue often caused by long hours in front of a monitor.
HDMI Ready
An HDMI-ready device has all the required hardware to accept High-Definition Multimedia Interface (HDMI) input. A HDMI cable enables high-quality digital video and audio all transmitted over a single cable from a PC or any number of AV sources (including set-top boxes, DVD players, A/V receivers and video cameras).
- 23.8" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- WLED backlight technology for enhanced visual clarity using uniform illumination to reduce shadows and improve on-screen detail
- WLED response time eliminates ghosting for crisp and superb rendered action sequences by minimizing motion blur and trailing effects
- Adaptive Sync tearing prevention technology provides a distortion-free and reliable display by reducing screen tearing artifacts
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 300 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- Mega Infinity DCR feature enhances stability and system control for consistent, uninterrupted performance
- 1920 x 1080 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LED Monitor ensures consistent operation during extended ses
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Philips Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 500:1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Backlight Technology | WLED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 140 kHz - HDMI |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 120 Hz - HDMI |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Pixel Per Inch (PPI) | 93 |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Maximum Power Consumption | 16.40 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 5.42 lb |
| Height with Stand | 16.26" |
| Depth with Stand | 7.09" |
| Width with Stand | 21.42" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 80% (Non-condensing) |
| Maximum Operating Altitude | 12000 ft |
| Maximum Non-operating Altitude | 40000 ft |





