Panel
Phantom Gaming Curved Monitor adopts 1500R curvature which gives you a greater sense of coverage. Let gamers enjoy the game with immersive viewing from all angles.
Game function
The Phantom Gaming monitor features Flicker-free technology, which can reduce flickering, minimize eye fatigue, and provide a comfortable viewing experience.
Engineering | Connectivity
A Display Port 1.2 supports a refresh rate of up to 240Hz. Two additional HDMI 2.0 ports are available for secondary displays and compatible consoles. Additionally, dual built-in speakers and a 3.5mm headphone output offer gamers a better gaming experience.
Engineering | Ergonomic design
The Phantom Gaming Monitor adopts an ergonomically designed stand. It offers swivel and tilt adjustments, giving gamers more flexibility to find an optimal viewing position.
- 27" Full HD (1920x1080) 1500R VA display
- Fast 240Hz refresh rate
- 1ms response time (MPRT)
- 90% DCI-P3 / sRGB 113% Color space
- Wide 178 degree viewing angles
- Adaptive Sync Technology
- Flicker-free technology
- Low blue light technology
- 2 x HDMI™ 2.0,1 x DisplayPort™ 1.2
- Swivel, Tilt Adjustment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASRock |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Curvature | 1500R |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 255 kHz - DisplayPort |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 240 Hz - HDMI |
| Curved Screen | Yes |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Color Gamut | 113% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.31140 mm x 0.31140 mm |
| Active Display Area (H x V) | 23.54" x 13.24" |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Maximum Power Consumption | 70 W |
| Operating Power Consumption | 35 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 11.27 lb |
| Height with Stand | 18.03" |
| Depth with Stand | 7.58" |
| Width with Stand | 24.03" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASRock, Inc |







