PeopleLink 4K Auto Frame Camera with Microphone array is a dedicated intelligent camera, with cutting-edge technology in the field of Information Technology. It has Built-in USB camera capable of output of up to 4K (3840x2160) @30 frames and Built-in with 96dB speaker , Bluetooth Wi Fi inf rared, microphones array, built-in Beam Forming (BF) microphone, and audio pickup distance of 6 meters. 4K AF Camera- Soundbar supports HDMI 2.0 output and USB3.0 output
- 121° Wide Angle FoV
- 4K UHD
- AI Framing
- Full Frequency Speaker
- 360° Voice Pickup Range
- CMOS moves the video conferencing camera a step ahead with unparalleled quality of pictures. Now you can video chat without having to worry about the blurry visuals.
- Try out the webcam with 30 fps and live it up with the sublime display
- The next gen wireless webcam lets you relish recording and conferencing from your cozy spot
- Relish video conferencing with the integrated microphone facility
- The USB 3.0 Type C port ensures smooth computer - webcam connection with its quick-fix facility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PeopleLink Collaboration Inc |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode | 4K |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Input Current | 2 A |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Effective Resolution | 8.5 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field Of View (FOV) Angle | 121° |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mounting Type | Table Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Video Formats | NV12 |
| Supported Video Modes | 720p |
| Manufacturer | PeopleLink Collaboration Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 Type C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















