PeopleLink Sonic OE12W Wireless Headset
Hear Nothing but Music : Hybrid active noise cancellation technology with feed-forward and feedback ANC to reduce ambient noise for full music immersion. Turn on the ANC switch, hear what you want even in noisy environments such as in an office, café, bus, train, car, etc.
Crystal-Clear Stereo Sound : Sonic OE10W wireless headphones equipped with a 40mm dynamic driver pump out crisp stereo sound and powerful deep bass with stunning precision and extraordinary clarity for a heightened listening experience. The latest Bluetooth 5.0 technology provides an unbreakable connection and excellent wireless sound.
Type-C Fast Charging : Advanced fast charging technology streams music for up to 2 hours after a 5-minute quick charge. Built-in 500mAh rechargeable battery can be fully charged in 45 minutes for 35 hours of music playback.
All-Day Uninterrupted Listening : On a single full charge, Sonic OE10W over-ear headset offers immersive music for up to 14hrs and 10hrs Call time.
Optimized Fit, Superior Comfort : Soft headband pad, adjustable headband and 90° rotatable axis are ergonomically designed to fit the unique contour of your head, a seamless fit for all day wearing. Memory foam earpads with protein leather cover can completely cover your ears and reduce pressure for additional comfort
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- Circumaural design provides superior comfort and effective noise isolation for focused listening
- Omni-directional microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- Enjoy wireless freedom with OE12W headset for unrestricted movement and comfort
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 65.6 ft for flexible use
- Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth headset
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Memory Foam ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PeopleLink Collaboration Inc |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Listening Time | 35 Hour |
| Battery Listening Time (ANC o | 20 Hour |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Charging Method | Cable |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Battery Talk Time | 23 Hour |
| Battery Capacity | 500 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium (Li) |
| Maximum Battery Recharge Time | 0.8 Hour |
| Fast Charging Time | 5 Minute |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Bluetooth Profiles | HFP v1.6 |
| Wireless Operating Distance | 65.6 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Active Noise Canceling (ANC) | Digital |
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Microphone Impedance | 960 Ohm |
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Earpiece Controls | Next Track |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Impedance | 32 Ohm |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | PeopleLink Collaboration Inc |

