Redefine Smarter Collaboration with PeopleLink | Interactive Display R86
Let the versatile 4K UHD interactive display bring more collaboration and student engagement to your classroom. With a button, you can turn the display into a digital whiteboard, share files in one touch, and use your favorite software. PeopleLink R86 Interactive display works in your world and lets you interact your way.
Superior Touch Experience
With PeopleLink R86 advance technology, users can annotate with a writing stylus or fingers which is as natural as writing on papers.
Interaction made Easy
PeopleLink R86 Interactive display brings efficiency to your classes and teams so you can interact with ease, anytime. With a lightweight slim frame design, Windows system and built-in OS support, embedded tools and a personalized user interface, it's the perfect solution to seamless collaboration in school and in the office.
Interact with the Whole Group
PeopleLink R86 Interactive display series supports up to 20 points of touch, allowing multiple users to interact at the same time. With smooth and responsive touch, anyone can take notes, write and draw on the screen, making the classroom a truly collaborative space.
Customize the Interface to meet your needs
Whether you need a display for your classroom or conference room, the PeopleLink R86 Interactive display lets you easily change the screen theme and personalize the user interface on your built-in operating system. Keep the home screen simple while giving your team quick access to any tools they might need.
- Zero bonding technology, low parallax writing and wider viewing angles
- 4mm anti-glare tempered glass lap
- 4K Ultra HD display, support full channel 4K UI display
- Front panel USB 3.0 x 2, with 6 buttons
- Support Screen Mirroring
- High precision IR touch makes the user write more smoothly
- Support dual pens with different color displays, which makes teamwork easier
- One network support, Android and OPS are 100 Gigabit networks
- Support for network sharing
- High level welcome application, enriching the live interactive experience with great fun
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PeopleLink Collaboration Inc |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A55 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali-G52 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 30 |
| Panel Life | 50000 Hours |
| On Screen Display (OSD) Langu | English |
| Viewable Screen Size | 86" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Technology | Infrared (IrDA) |
| Number of Touch Points | 20 |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 450 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 72% |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Power Consumption | 450 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line In | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| RMS Output Power | 40 W |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 800 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Glass Thickness | 0.16" |
| Appearance | |
|---|---|
| Tempered Glass | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | PeopleLink Collaboration Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |













