PeopleLink icam FHD-Lecture Tracking is a dedicated, intelligent tracking camera with cutting-edge technology in education information. iCam FHD-Lecture Tracking is built-in with lecturer tracking and student detection algorithms, which are convenient and reliable. It has advanced image processing and analysis algorithms to Easily switch between lecturer tracking image / panoramic image and student positing image / panoramic image, which aligns with the requirements of lecturer capture and remote interactive teaching. iCam FHDLecture Tracking Camera supports RTMP protocol for easy webcasting, and Both teacher and student cameras provide USB 3.0, HD - SDI, IP, and DVI outputs.
- Superb High-definition 1080P Full HD 60fps
- 59.5° Field Of View
- 20X Optical Zoom, 12X digital Zoom
- USB3.0 / SDI / DVI connectors
- Network, support H.264 / H265 / MJPEG video compression
- Support four streams, tracking dualstream and panoramic dual-stream
- Network can be configured as an automatic switching mode between tracking and panoramic images
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PeopleLink Collaboration Inc |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Digital Zoom | 12x |
| Focus Modes | Manual Focus |
| Effective Resolution | 2.1 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Image Sensor Type | Exmor CMOS |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Field Of View (FOV) Angle | 60° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mounting Type | Tripod Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Video Formats | Motion JPEG |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Manufacturer | PeopleLink Collaboration Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |

