Designed exclusively for outdoor TVs and displays, the Peerless-AV® Wind Rated Tilt Wall Mount combines versatility, simplicity, and stability. Made of heavy gauge steel, with a corrosion resistant E-Coat and stainless steel hardware, this outdoor mount is constructed from weatherproof materials. The Hook-and-Hang™ feature and 8" of horizontal adjustment allow for a quick installation. Setting the viewing angle is simple with up to 15° of incremental forward tilt. With a wind rating up to 110mph and included theft-resistant hardware, this mount is ideal for patios, bars, entryways, walkways and more in any professional application - from restaurants, stadiums, retail and beyond.
- Universal mounting pattern - 28.39"W x 17.67"H (721 x 449mm) VESA® up to 600 x 400mm
- Wind rated up to 110 mph, elevation 200ft (60m), Category "D"
- Fixed incremental tilt with angle settings at 0°, 2°, 5°, 10° or 15°
- Up to 8" of horizontal positioning
- Hook-and-Hang™ design for simplified installation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 65" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Fixed |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 721 x 449 |
| Mount Surface | Wall |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Cable Management |
| Finishing | Electro Coating |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Minimum Mounting Pattern | 200 x 100 |
| Durability | Theft Resistant |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Tilt |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |





