Easily integrate video conferencing into a collaborative setting with the Peerless-AV®Video Conferencing Shelf Accessory. The shelf accommodates virtually any videoconferencing camera and offers the choice of mounting above or below the display. Once mounted, the shelf was designed with simple adjustment to easily find the perfect camera position. All while providing a sleek, fully integrated design to match any decor, from a boardroom to a classroom.
- Cable management slot keeps cables and cords neatly organized
- Mounts above or below the display
- Low-profile design
- Simple height adjustment provides perfect camera positioning
- Compatible with Peerless-AV® SF640, SF650, SF660, ST640, ST650, ST660 mounts
- Accommodates most conference cameras, including Polycom, LifeSize and Cisco
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 65" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 15 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Cable Management |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Video Conferencing |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



