The HP455 Flat Panel Tabletop TV Swivel Mount offers a secure, functional and sleek mounting solution for use with a variety of flat panel TVs in hospitality applications. This mounting solution features a unique adaptor plate that works with a variety of VESA® compliant mounting hole patterns and comes with security screws to deter tampering and theft. A swivel range from 0° to 360° makes it a versatile tabletop mount for any room configuration. Completing this mount is an internal cable management system and a decorative base that delivers a stylish, clean and clutter-free installation.
- Built-in swivel up to 360� allows for optimum viewing angle
- Adjustable height allows for greater flexibility
- Base bolts down for safety and security
- Cable management internally through the mount and down through the mounting surface
- Decorative base is aesthetically pleasing and hides tabletop mounting hardware
- Built in VESA® adaptor plate
- Includes security hardware that helps deter tampering and theft
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 55" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 75 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desk |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 400 |
| Maximum Swivel Angle | 360° |
| Minimum Swivel Angle | 0° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Cable Management |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Mount Pattern Compatibility T | Universal |
| Durability | Tamper Resistant |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Hospitality |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |







