The ACSBR1 Universal Sound Bar Mount comes with the necessary hardware to mount sound bars with keyholes or threaded interfaces above or below your TV. This mount is height adjustable, so you can minimize the gap between your TV and sound bar. The flexible design can be used with any wall mount that accommodates VESA® mounting patterns up to 6 x 4mm. This mount accommodates a wide range of sound bars and supports a maximum mounting hole spacing up to 39.4" (1mm).
- Fits any 32" to 70" (81 - 178cm) TVs with mounting patterns up to 600 x 400mm
- Accommodates sound bars with mounting hole spacing up to 39.4" (1000mm)
- Includes hardware to mount sound bars with keyholes or threaded interfaces
- Height adjustable to achieve perfect placement
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 70" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 20 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Flush |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Accessory |
| Finishing | Matte |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Sound Bar Kit |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Peerless-AV® Universal Sound Bar Mounting Kit For 32" to 70" TVs and Universal Sound Bars with Mounting Hole Spacing up to 39.4" (1000mm) - Height Adjustable - 30" to 70" Screen Support - 20 lb Load Capacity - VESA Mount Compatible - 1
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

