The Universal Display Adaptor offers unparalleled compatibility for medium to large sized displays between 32" and 75" weighing up to 200lb (90.7kg). This adaptor bracket is designed to quickly and easily attach to many Peerless-AV® display mounts that incorporate the compatible mounting pattern. Mount your display with confidence knowing the MIS-UNL's included security hardware will help prevent theft.
- Security hardware provided for effective theft deterrence
- Heavy gauge cold rolled steel construction
- Compatible with many Peerless-AV® display mounts (mounts sold separately)
- Universal Display Adaptor fits virtually any 32" to 75" display weighing up to 200lb (90.7kg) (actual mount capacity may be less)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 75" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Durability | Theft Resistant |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Adapter Plates |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

