- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 88 lb
- Compatible with the screen size of 50"
- Full Motion feature for better reliance and usability
- Wall application/usage allows adaptability with easy installment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 50" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 88 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 400 |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
Peerless-AV® TruVue Wall Mount for TV - 32" to 50" Screen Support - 88 lb Load Capacity - 75 x 75, 100 x 100, 200 x 100, 200 x 200, 300 x 200, 300 x 300, 400 x 200, 400 x 300, 400 x 400 - VESA Mount Compatible
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

