The HP447 series flat-panel Tabletop TV Swivel Mount offers a secure, functional and sleek tabletop surface mount for hospitality applications. Designed to seamlessly connect to a variety of flat panel screen models while its deeper adaptor plate allows for easy access to cable input connections. The built-in adaptor plate is VESA® 200 x 100 and 200 x 200mm compliant and comes with security screws to deter tampering and theft. The mount provides more than just aesthetics and theft deterrence with its swivel range from 0� to 360� it delivers virtually any viewing angle within its diameter. Completing the package is the mounts' decorative base and internal cable management that give it a clean, clutter-free appearance.
- Base stand bolts down for safety and security
- Built-in swivel up to 360� allows for optimum viewing angle
- Adjustable height allows for greater flexibility
- Cable management internally through the mount and down through the mounting surface
- Decorative base is aesthetically pleasing and hides tabletop mounting hardware
- Built in adaptor plate is VESA® 200 x 100 and 200 x 200mm compliant
- Increased depth adaptor plate allows for the jack pack protrusion on the backside of the TV
- Security screws prevent tampering and theft
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 47" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 75 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desk |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 200 x 200 |
| Maximum Swivel Angle | 360° |
| Minimum Swivel Angle | 0° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Cable Management |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Scratch Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Hospitality |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |







