Peerless-AV's SmartMount® Universal Tilt Wall Mount delivers an ultra-slim profile designed to hold large displays up to 250lb. Installation and maintenance are made easy with the ST670's robust feature set. Auto-latching adaptor rails automatically secure the display without the use of a tool. The mount's built-in kickstand holds the display safely from the wall during cable routing, while the open wall plate allows for increased electrical and cable management options. Horizontal and vertical display adjustment allow for quick fine-tuning of the mounted display.
- Includes fastener pack with all necessary mounting and display attachment hardware
- For mounts requiring standard hardware, installed with a Philips screw driver, please purchase ST670P
- 1" of post-installation vertical adjustment provides flexibility in the installation
- For mounts requiring theft resistant hardware, installed with security tool (included), please purchase ST670
- Lateral display adjustment up to 11.25" (286mm)
- Easy-GripTM ratcheting handle locks the display into place
- Easy hang wall plate allows a bolt to be pre-installed to ease wall plate installation
- Optional IncreLokTM feature offers fixed tilt angles of -5°, 0°, 5°, 10°, 15°
- Adjustable up to 15° of forward tilt and -5° of backward tilt for the optimal viewing angle
- Universal mount fits displays with mounting patterns up to 895 x450mm (35.25" W x 17.72" H)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Minimum Screen Size Supported | 46" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Slim Profile |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 800 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Maximum Adjustable Depth | 6.41" |
| Minimum Adjustable Depth | 3.04" |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Wall Mount |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Mount Pattern Compatibility T | Universal |
| Durability | Tamper Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Tilt |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |









