The sturdy SF670 wall plate holds displays weighing up to 250lb while featuring junction box access ports and horizontal display adjustment up to 12" for ideal display positioning. Its easy-glide brackets enable quick display-to-mount attachment with a simple hook-on design. Delivering an ultra-slim profile, this mount is the essential element for low-profile installations of extra-large displays.
- For mounts requiring theft resistant hardware, installed with security tool (included), please purchase SF670
- Includes fastener pack with all necessary mounting and display attachment hardware
- 1" of post-installation vertical adjustment provides flexibility in the installation
- Lateral display adjustment up to 11.25" (286mm)
- Easy hang wall plate allows a bolt to be pre-installed to ease wall plate installation
- For mounts requiring standard hardware, installed with a Philips screwdriver, please purchase SF670P
- Low-profile design holds display only 1.73" (44mm) from the wall
- Universal mount fits displays with mounting patterns up to 895 x450mm (35.25" W x 17.72" H)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Minimum Screen Size Supported | 46" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 800 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Wall Mount |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Durability | Theft Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Flat |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
SmartMount Universal Flat Wall Mount for 46" to 90" Displays - 250lb
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













