The SmartMount®PLCM-UNL-CP Universal Ceiling Mounts utilize 1.5" NPT extension pipes for versatility, support, and connection. The 1.5" NPT threaded pipes make it simple to customize each mount to your specific application. The PLCM-UNL-CP kit combines the PLP-UNL Universal I-Shaped Adaptor plate, the PLCM-2 tilt box, a 36" fixed length 1.5" NPT column, and the ceiling plate CMJ470to deliver a drop of 36" for display mounting patterns of up to 600 x 400mm.
- Peerless-AV EXT103 Aluminum Extension Column included, providing a 36" drop
- -5° to 20° adjustable tilt and 360° swivel
- Simple hook-on display installation
- Agion® antimicrobial* finish assists in controlling the spread of infections with PLCM-UNL-CP-AB/AW models
- Integrated cable management protects, contains and conceals cables for a clean, professional installation
- Landscape or Portrait orientation
- Universal I-Shaped Adaptor fits displays with mounting holes up to 600 x 400mm
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mount Surface | Ceiling |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 20° |
| Maximum Swivel Angle | 360° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Tilt |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Mount Pattern Compatibility T | Universal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Ceiling Mount |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



