Peerless-AV's Supreme Full Service Video Wall Mount raises the bar of excellence with an enhanced feature set centered on ease of install and display alignment. With the addition of tool-less lateral micro-adjustment, the Supreme offers 1.5" of fine tune adjustment on each of the X, Y and Z axis. Serviceability is easier than ever before with single hand pop-out release features on the top and bottom of the mount. Reusable spacers can be used for both portrait and landscape applications resulting in a faster install and lower cost. Enhanced cable management allows the cables to effortlessly travel in and out with the display, while the quick release accessory provides quick access in recessed applications without risking display damage or searching for hidden pull strings.
- Quick release accessory available, which allows for service without pressing on the front of the display
- Release the mount for service with a simple turn of the lever
- Reusable custom wall spacers eliminates guesswork and on-site installation calculations
- Easy hang wall plate offers simple mount spacing and ease of install for the single installer
- 1.5" of fine tune adjustment on each of the X, Y and Z axis
- Compatible up to VESA 600 x400mm
- Security hardware option deters tapering and theft
- Modular mount for unlimited video wall display configurations
- Integrated cable management allow cables to move in and out with the display
- Accommodates displays in Landscape and Portrait orientation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 60" |
| Minimum Screen Size Supported | 46" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 125 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Recessed |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Maximum Adjustable Depth | 14.70" |
| Minimum Adjustable Depth | 3.10" |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Cable Management |
| Finishing | Textured Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer Product Class | Wall , Manual Pop-out |
| Durability | Theft Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |





















