The SR560M SmartMount® Flat Panel Cart has been redesigned, now including a number of new features making this cart the perfect solution for any application. It includes enhanced mobility, appealing design, display height adjustment, and a sturdy three-piece base, all of which help provide a rigid, yet attractive solution that is quickly assembled. The 4" casters also make it easy to move from room-to-room, while the UL® certification ensures that it can be done safely.
- Cart includes (4) plastic base pads for instances when casters are not needed
- Universal display adaptor fits mounting patterns from 200 x 200mm to 600 x 400mm and allows mounting in landscape or portrait orientation
- Textured black powder coat finish helps hide finger prints and dust
- Integrated cable management protects, contains and conceals cables for a clean, professional installation
- Pre-assembled open frame adaptor helps prevent display input interference
- Display and optional component shelf can be located anywhere along the column (up to 60" at center)
- 5 degrees of negative adjustment keeps even the heaviest of displays level
- 4" (102mm) swivel casters (two locking) meet UL/CUL requirements and provide safe/easy maneuverability
- Three-piece base also provides rigidity, stability, and quick assembly
- UL/CUL certified provides a trusted level of safety
- Includes a three-piece base and pre-assembled adaptor plate to reduce packaging waste and carton size
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 75" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 200 x 200 , 600 x 400 |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Caster Size | 4" |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Cart |
| Number of Casters | 4 |
| Finishing | Textured |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Cart/Trolley Single Screen |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Peerless-AV SmartMount SR560M Flat Panel Cart - Metal, Steel - Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







