Peerless-AV® takes video wall carts to a new level of innovation. Designed for modularity, this 2x2 video wall cart configuration allows the user to create a flawless video wall with screen ranges from 46" to 60" displays. This Modular Video Wall Cart offers an 8-point micro-adjustment to create a seamless alignment without the need of tools. With a five-inch lockable caster, the cart becomes secure for safe and easy movement over various flooring surfaces. Designed for a quick set-up and tear down, the cart features a quick-connect latch for adaptors, allowing automatic engagement with mounting rails. Media storage and cable management create a sleek appearance for any application setting. With an overall weight and shipping cost reduction, this SmartMount® Portable Video Wall Cart makes this the ultimate video wall cart solution.
- Designed for displays that are up to 5" deep (127mm)
- Aluminum frame reduces the overall weight and shipping costs
- VESA® 200 x 200 up to 600 x 400mm compatible
- Rear media storage shelf and cover stores components while maintaining a clean appearance
- Adaptors feature a quick connect latch for automatic engagement with the mounting rails and ease of set-up
- Designed for quick set-up and tear down
- Cable management through rear adjustable cable centralizing brackets
- Lockable 5" casters enable safe and easy maneuverability over various flooring surfaces
- Tool-less micro-adjustment at 8 points seamlessly align the displays
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 4 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 60" |
| Minimum Screen Size Supported | 46" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Caster Size | 5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Cart |
| Frame Material | Aluminum |
| Number of Casters | 4 |
| Finishing | Textured |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Cart/Trolley |
| Number of Devices Supported | 4 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |

