The SmartMount® Motorized Height Adjustable Cart was designed to safely mount, move, and store an interactive display. UL recognized actuators allow you to raise or lower a display, up to 25.6"(650mm), with the touch of a button. For easy setup and storage, the rear shelf provides room for a mini PC and power strip, while the power cord can be neatly bundled and stored just below. The cart's large wall plate and locking casters provide a stable foundation for touch applications, and allow you to easily maneuver the cart from room to room. The durable Black powder coat finish provides a nice aesthetic to complement this highly functional solution that is ideal for any touchscreen application.
- Welded base and pre-assembled casters provide rigidity, stability and quick assembly
- Rear storage provides up to 29" W x 13.5" H x 4" D storage for mini PCs such as Dell Optiplex Micro, HP 260 G2, Lenovo M600 Tiny or Intel NUC
- Safety limit switch automatically reverses direction and stops when a collision is detected in an upward, downward or lateral force
- Display adaptor fits from 200 x 200 to 800 x 600mm mounting patterns
- Textured black powder coat finish helps hide finger prints and dust
- Pre-assembled base and casters provides rigidity, stability and quick assembly
- Maneuvers easily on 4" (102mm) swivel casters, two locking
- Center of display is adjustable from 34"-60" from the floor
- Display height can be adjusted up to 25.6" (650mm) with the touch of a button
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 86" |
| Minimum Screen Size Supported | 42" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 280 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 800 x 600 |
| Caster Size | 4" |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Cart |
| Number of Casters | 4 |
| Finishing | Textured |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Cart/Trolley Motorized |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |







