Peerless-AV's Modular Video Wall Pedestal Mount encompasses an assortment of useful features that eliminate the need for extra tools and hardware, all while ensuring your application is secure and looks professional. The DS-S555-4X2's tool-less micro adjustment provides the time saving feature you need for perfect display alignment. The built-in cable management and media storage features provide a safe central location to house your components, and help create a clean and clutter-free appearance. If you're looking for added stability, this mount can be mounted to concrete structures without additional wall or ceiling supports in any retail, public transportation or any other high traffic location.
- Tool-less micro-adjustment at 8 points seamlessly aligns the displays
- Adaptors feature a quick connect latch for automatic engagement with the mounting rails and ease of setup
- Bolts directly to concrete without requiring additional connections to the wall or ceiling
- Aluminum frame reduces the overall weight and shipping costs
- Rear media storage shelf and cover stores components while maintaining a clean appearance
- VESA® 200 � 200 up to 600 � 400mm compatible
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 8 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 55" |
| Minimum Screen Size Supported | 46" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 800 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Bolt Down |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Minimum Mounting Pattern | 200 x 200 |
| Mount Pattern Compatibility T | Universal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Pedestal |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |



