The SmartMount® Full Service Thin Video Wall Mount with Quick Release offers an easy to install solution for both landscape and portrait applications. When overall video wall depth is a concern, the DS-VW755S provides ADA compliance when mounting displays measuring 2" deep or less. Designed for quick service access in recessed video wall applications, the DS-VW755S provides versatility for integrators. Tool-less micro-adjustment at eight points allows the mount to overcome uneven walls, creating a seamless video wall display.
- VESA® 200 x 200 up to 400 x 400mm compliant
- ADA compliant when mounting displays measuring ≤2.0" deep
- Extend the display into a negative tilt position for ease of service
- Stabilizing jack screw provides rigid display alignment
- Reusable custom wall spacers eliminate guesswork and on-site installation calculations (sold separately)
- Integrated cable management tie-backs make display-to-display cabling simple
- Simple, tool-less micro-adjustments at 8 points seamlessly align the displays
- Modular mount for unlimited video wall display configurations
- Quick release can be disabled with a locking screw to prevent unintentional pop-outs
- Quick release mechanism provides convenient display access in recessed applications
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 65" |
| Minimum Screen Size Supported | 46" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 80 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Recessed |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 650 |
| Mount Surface | Wall |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Maximum Adjustable Depth | 2.60" |
| Minimum Adjustable Depth | 1.80" |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Video Wall |
| Finishing | Textured |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer Product Class | Wall , Ultra-Thin |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







