The SR575M SmartMount™ Full Featured Flat Panel Cart takes our standard cart to the next level, making everyday usage more enjoyable. Height adjustment of the display and component shelf can be made without the removal of the display by simply repositioning to your desired height and the fear of damaging doorways and walls has been averted by non-marring bumpers on each corner of the cart allowing even easier mobility from room to room while the UL® certification ensures you that it can be done with safety in mind.
- 5 degrees of negative adjustment keeps even the heaviest of displays level
- Tool-less display height adjustment allows the user to easily adjustable display height from 40" to 60" above the floor
- UL/CUL Certified
- Open frame adaptor helps prevent display input interference
- Cart includes (4) plastic base pads for instances when casters are not needed
- Safe and easy maneuverability on 4" (102mm) swivel casters (two locking) that meet UL/CUL requirements
- Universal display adaptor fits mounting patterns from 200 x 200mm to 600 x 400mm and allows mounting in landscape or portrait orientation
- Component shelf can be positioned anywhere along the column by simply lifting and repositioning
- Textured black powder coat finish helps hide finger prints and dust
- Three-piece base also provides rigidity, stability, and quick assembly
- Integrated cable management protects, contains and conceals cables for a clean, professional installation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 75" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Caster Size | 4" |
| Tilt Angle | -5° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Cart |
| Number of Casters | 4 |
| Finishing | Textured |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Cart/Trolley Single Screen |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









