Designed to hold a display and media device, the DST660 is the ideal low profile solution for digital signage applications. Featuring an open wall plate for easy outlet access, multiple tilt options and portrait/landscape orientation, this is one of the most versatile digital signage mounts. Smartly designed storage means easy access to the media device without having to remove the display.
- Adapter plate compatible for VESA® patterns larger than 400 x 400mm
- Display can be mounted in portrait or landscape
- Continuous tilt options from 0°-10° or fixed at 0°, 3.5° and 7°
- Accommodates media players up to 12" x 13" x 2.4"
- The media player can be removed from the bottom if replacement, repair or maintenance is necessary without having to remove the display
- IIncluded security hardware deters tampering and loss
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 60" |
| Minimum Screen Size Supported | 40" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 125 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Minimum Tilt Angle | 0° |
| Maximum Tilt Angle | 10° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Adjustable |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Durability | Tamper Resistant |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Ceiling Mount |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





