The SmartMount® Flat Wall Mount series offers the most versatile installation features and mounting options. The SF632(P) models low-profile design offers the sleek, aesthetically pleasing look to fit into any décor. Security screws provided in the SF632 model deter tampering and theft. The display can now simply be installed by a single person with the Hook-and-Hang™ system. The Easy-Glide™ adaptors hook onto the wall plate for an overall quick, simple, and secure installation.
- For mounts requiring standard hardware,installed with a Philips screwdriver, pleasepurchase SF632P
- Design is UL listed and tested to fourtimes stated load capacity
- For mounts requiring theft resistanthardware, installed with security tool(included), please purchase SF632
- Includes all necessary wall and displayattachment hardware
- Integrated security options available
- Display adaptor simply slides into the wallplate for quick and easy installation
- Slim design positions the display only1.02" (26mm) from the wall
- Accommodates 75, 100, 200 x 100, or 200 x 200mm VESA mounting patterns
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 43" |
| Minimum Screen Size Supported | 22" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 115 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 200 x 200 |
| Mount Surface | Wall |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Wall Mount |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Tamper Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Flat |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



