Creating a 2x2 video wall is simple and cost effective with the Peerless-AV® DS-VW655-2X2 Video Wall Mounting Kit. Thanks to its thin design, ADA compliance is a non-issue with displays measuring 1.67" deep or less. The mount's single wall frame is quick to install, so you're ready to start hanging displays virtually right away. Equipped with built-in horizontal adjustment, mounting and aligning the displays is made easy. This 2x2 Video Wall Mounting Kit is the complete, time-saving solution you've been dreaming of.
- Compact packaging for ease of shipment
- Thin design measures just 2.33" (59mm) deep
- Included security screws deter tampering and theft
- Compatible with most narrow video wall displays in the 46" to 55" range
- Horizontal adjustment makes mounting and aligning displays quick and easy
- 2x2 video wall mounting kit - a complete solution with a single sku
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 4 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 55" |
| Minimum Screen Size Supported | 46" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 600 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Flat |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Video Wall |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer Product Class | Wall , Static |
| Mount Pattern | Universal |
| Minimum Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Mount Pattern Compatibility T | Universal |
| Durability | Theft Resistant |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



