The SR598 SmartMount® Flat Panel Cart has been redesigned, now including a number of new features making this cart the perfect solution for any application. It includes enhanced mobility, appealing design, display height adjustment, and a sturdy three-piece base, all of which help provide a rigid, yet attractive solution that is quickly assembled. The 4" casters also make it easy to move from room-to-room, while the UL® certification ensures that it can be done safely.
- Cart includes (4) plastic base pads for instances when casters are not needed
- Universal mount fits displays with mounting patterns from 200x200 up to 900x600mm
- Optional ACC-MS component shelf can be positioned anywhere along either column by simply lifting and repositioning
- Textured black powder coat finish helps hide finger prints and dust
- Integrated cable management protects, contains and conceals cables for a clean, professional installation
- Safe and easy maneuverability with 4" (102mm) swivel casters (two locking) that meet UL/CUL requirements
- UL/CUL certified provides a trusted level of safety
- Open frame adaptor helps prevent display input interference
- 5 degrees of negative adjustment keeps even the heaviest of displays level
- Three-piece base also provides rigidity, stability, and quick assembly
- Includes a three-piece base to reduce packaging waste and carton size
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 98" |
| Minimum Screen Size Supported | 55" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 200 x 200 , 1000 x 600 |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 200 x 200 |
| Caster Size | 4" |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Cart |
| Number of Casters | 4 |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Cart/Trolley Single Screen |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Peerless-AV® SmartMount® Flat Panel Cart for 55" to 98"+ Displays - 55" to 98" Screen Support - 300 lb Load Capacity - 68.3" Height x 46" Width x 29" Depth - Floor - Powder Coated, Textured - Black - For Display Screen, Flat Panel - Cable Management, Mobility, Swivel Casters, Textured, Tilt, Caster, Fingerprint Resistant, Dust Resistant, Lockable Caster - TAA Compliant
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









