Peerless-AV's quick service restaurant (QSR) Menu Board Ceiling Mount is designed to create a seamless mounting surface through connecting wall plates. Continuous and fixed tilt options allow all displays to be tilted at the same angle with ease, creating flawless alignment. The QSR Menu Board Mount has a tool-less 8pt adjustment to position all of the displays on the same plane. Quick connect adaptor rails quickly attach to the support frame with an auto latch, easing the set up and making the QSR Menu Board Mount the perfect mounting solution.
- Minimum compatible length, fixed column: EXT018
- Minimum compatible length, adjustable column: ADD0203 (adjusts to a minimum 31")
- Horizontal adjustment allows the installer to create a menu board with a seamless appearance Quick connect latch automatically engages the wall plate when mounting the display for a speedy set-up and peace of mind
- Continuous and IncrelokTM tilt options assure that all displays are tilted at the same angle to assure alignment
- DS-MBZ942L-3X1 − landscape configuration for 40"-42" displays with mounting hole patterns 2658 x 400mm (104.65"W x 15.75"H)
- Tool-less four corner depth adjustment aligns the displays on the same plane
- Included security hardware deters tampering and theft
- DS-MBZ947L-3X1 − landscape configuration for 46"-48" displays with mounting hole patterns 2944 x 400mm (115.90"W x 15.75"H)
- Connecting wall plates create a continuous mounting surface for ease of display alignment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 3 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 42" |
| Minimum Screen Size Supported | 40" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Orientation | Landscape |
| Minimum Tilt Angle | 0° |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Tilt |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Minimum Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Mount Pattern Compatibility T | Universal |
| Durability | Theft Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Menu Board Ceiling |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |

