Peerless-AV's quick service restaurant (QSR) Menu Board Ceiling Mount is designed to create a seamless mounting surface through connecting wall plates. Continuous and fixed tilt options allow all displays to be tilted at the same angle with ease, creating flawless alignment. The QSR Menu Board Mount has a tool-less 8pt adjustment to position all of the displays on the same plane. Quick connect adaptor rails quickly attach to the support frame with an auto latch, easing the set up and making the QSR Menu Board Mount the perfect mounting solution.
- Minimum compatible length, adjustable column: ADD0203 (adjusts to a minimum 31")
- Minimum compatible length, fixed column: EXT018
- Connecting wall plates create a continuous mounting surface for ease of display alignment
- Quick connect latch automatically engages the wall plate when mounting the display for a speedy set-up and peace of mind
- Tool-less four corner depth adjustment aligns the displays on the same plane
- Landscape configuration for 46"-48" displays with mounting hole patterns 1960 x 400mm (77.15"W x 15.75"H)
- Included security hardware deters tampering and theft
- Continuous and Increlok™ tilt options assure that all displays are tilted at the same angle to assure alignment
- Horizontal adjustment allows the installer to create a menu board with a seamless appearance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 48" |
| Minimum Screen Size Supported | 46" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Orientation | Landscape |
| Minimum Tilt Angle | 0° |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Tilt |
| Finishing | Matte |
| General Features | |
|---|---|
| Minimum Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Durability | Tamper Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Menu Board Ceiling |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |

