The SmartMount® PLCM-2-UNL Ceiling Mount utilize a 1.5" NPT extension pipe for versatility, support, and connection. The 1.5" NPT threaded pipe makes it simple to customize each mount to your specific application. The PLCM-2-UNL kit combines the PLP-UNL Universal I-Shaped Adaptor plate and the PLCM-2 tilt box, to deliver display mounting patterns of up to 600 x 400mm. When combined with Peerless-AV® ceiling plates and columns, it provides the perfect combination for flat panel ceiling mounting in sports facilities, airports, lobbies, or retail environments.
- -5° to 20° adjustable tilt and 360° swivel
- Uses standard 1.5" (38mm) NPT pipe
- Simple hook-on display installation
- Landscape or portrait orientation
- Universal I-Shaped Adaptor fits displays with mounting holes up to 600 x 400mm
- Ceiling plate and extension columns required (sold separately)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mount Surface | Ceiling |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 20° |
| Maximum Swivel Angle | 360° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Tilt |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Minimum Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Ceiling Mount |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |

