When aesthetics are essential, choose the DST965 from Peerless-AV®. The perfect back-to-back ceiling mount for digital signage applications. Included shelving provides ample storage space for multiple media players, while the side panels hide all wiring and components from view. The Peerless-AV universal adapter plates accommodate most displays and hold them at an ideal 20 degree viewing angle. Included security hardware deters tampering and theft.
- Security hardware to deter tampering and loss
- Comes standard with Peerless-AV® universal mounting brackets
- Cables are routed through the column for a clean appearance
- Two component shelves provide storage for standard size computers
- Removable side panels for easy maintenance
- Holds two displays back-to-back at a 20° fixed tilt
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 65" |
| Minimum Screen Size Supported | 40" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 730 x 405 |
| Mount Surface | Ceiling |
| Maximum Tilt Angle | 20° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Cable Management |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Minimum Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Mount Pattern Compatibility T | Universal |
| Durability | Scratch Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Ceiling Mount |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





