The SmartMount® PLB-1 Back-to-Back Ceiling Mount works with all 1.5" NPT extension pipes for versatility, support, and connection. The 1.5" NPT threaded pipes make it simple to customize each mount to your specific application. The Back-to-Back Ceiling Mount can be used in conjunction with Peerless-AV's AEC or EXT columns, along with the PLP adaptor plates for custom ceiling mount applications. Each side of the tilt box provides -5° to 2° of forward tilt, and 36° of swivel, making it possible to find the perfect viewing angle. Not compatible with AEC006009 , EXT002 and EXT006 extension columns.
- Landscape or portrait orientation
- -5° to 20° adjustable tilt (tilt range may vary based on display size)
- Ceiling plate and extension columns required (sold separately)
- 360° swivel
- Additional display mounting adaptor plates available (sold separately)
- VESA® 75 x 75 and 100 x 100mm mounting pattern provided (display mounting hardware ACC918 not included)
- Works with standard 1.5" NPT Pipe (1.9" dia)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Minimum Screen Size Supported | 30" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 150 lb |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Mount Surface | Ceiling |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 20° |
| Maximum Swivel Angle | 360° |
| Minimum Swivel Angle | 36° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Swivel |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Ceiling Mount |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |



