The SmartMount® Articulating Wall Mount series offers the most versatile installation features and mounting options. Vertical adjustment ability allows for post installation leveling, making it easier than ever to find the perfect display position. With SA740P, extend the display up to 21.8" (554mm) or fully-retract it to just 3.3" (77mm) from the wall for the perfect viewing position. The display can now simply be installed by a single person with the Hook-and-Hang™ system. One-Touch™ tilt technology offers +15°/-5° vertical tilt movement for the ideal viewing angle. Integrated cable management protects, contains and conceals cables for a clean installation.
- Mounts to wood stud, concrete, cinder or breeze block
- Design is UL listed and tested to four times stated load capacity
- Integrated cable management protects, contains and conceals cables for a clean, professional installation
- Includes all necessary wall and display attachment hardware
- +15°/-5° vertical tilt movement for the ideal viewing angle
- Landscape or portrait mounting options increases display versatility
- Quick and easy, Hook-and-Hang™ one-person installation
- ±90° of pivot allows for perfect display positioning
- Easy leveling ±5° after display installation
- Retracts to hold display just 3.03" (77mm) from the wall
- Extends up to 21.80" (554mm)
- Accommodates 100 x 100, 200 x 100, or 200 x 200mm VESA® mounting patterns
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 43" |
| Minimum Screen Size Supported | 22" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 80 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 200 x 200 |
| Mount Surface | Wall |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Maximum Adjustable Depth | 21.80" |
| Minimum Adjustable Depth | 3.03" |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Maximum Swivel Angle | 90° |
| Minimum Swivel Angle | -90° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Wall Mount |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Scratch Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Articulating |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |









