Effortlessly upgrade your Smart City Kiosk into an interactive user experience with the IR Touch Overlay accessory. This IR Touch Overlay is designed specifically for the Smart City Kiosk's integrated 55" Xtreme™ High Bright Outdoor Display. It is manufactured with a stainless steel chassis, ensuring durable, lasting performance. With the incorporated infrared technology, the overlay is capable of responding to ten simultaneous points of touch and can detect any input including a bare finger, gloved finger, or stylus.
- 10 points simultaneous touch allows for flexibility in content selection
- Works well with many input devices such as a finger, glove, pointer, etc.
- Exceptional response time (≤15ms)
- Touchscreen power: USB 5VDC, Maximum 105W
- Made from powder coated stainless steel
- Easy setup
- HID-compliant
- Works with multiple operating systems (see specifications)
- USB cable included
- Optional heating element; AC 120C .9A
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Touch Response Time | 15 ms |
| Number of Touch Points | 10-point |
| Display Type Supported | LCD |
| Maximum Screen Size Supported | 55" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Power Source | USB |
| Maximum Power Consumption | 105 W |
| Input Devices | |
|---|---|
| HID Compliant | Yes |
| Input Device Type | Stylus |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Sensor Type | Infrared (IrDA) |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Accessory |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 14°F (-10°C) to 104°F (40°C) |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

