Perfect your next dvLED video wall installation with the Peerless-AV®SEAMLESS Connect Universal Trim Kit. This sleek, purpose-built accessory conceals exposed edges of direct view LED displays to deliver a clean, fully finished appearance. Its universal, depth-adjustable design attaches to both the mount and display, framing the entire perimeter of video walls with a depth range of 2.6" to 5.9" (66mm to 150mm). Trim sections are field-cuttable for a precise fit, tailored to each unique installation. Each 4' (1220mm) segment is packaged in compact, easy-to-handle cardboard boxes - minimizing environmental impact, shipping costs, and storage space. Lightweight and easy to install, the SEAMLESS Connect Universal Trim Kit provides installers with a streamlined solution for achieving a polished, professional dvLED video wall.
- The brushed finish trim delivers an aesthetically pleasing installation and polished final look
- Compatible with Peerless-AV® SEAMLESS Connect Universal Wall Mounts and Substructures (LEDUNV Models)
- Sleek, narrow-bezel Trim Kit elegantly completes the video wall, seamlessly concealing the exposed edges of the dvLED display
- Available in both solid and vented styles, the trim section options let you choose the ideal combination to suit your video wall installation
- ADA-compliant, depth-adjustable design accommodates a range from 2.6" to 5.9" (66mm to 150mm), ensuring flexibility for various installation needs
- Designed for on-site customization, the Trim Kit can be cut to length in the field, making it easy to stock and ready for immediate shipment
- Each 4' (1220mm) trim section is packaged in compact, easy-to- handle cardboard boxes - reducing environmental impact, lowering shipping costs, and saving storage space
- Customer is responsible for making sure the ventilation selected is right for their video wall re
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 36 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Configuration | 6x6 |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Adjustable Depth | 5.90" |
| Minimum Adjustable Depth | 2.60" |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Video Wall |
| Finishing | Brushed |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Trim |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |



