The Peerless-AV® SEAMLESS Connect Universal dvLED Mounting System offers a sleek, flexible design for even greater installation accuracy and time savings. The LEDUNV provides an affordable solution with a patent-pending universal spacer that ensures compatibility with most latching dvLED displays. The ADA-compliant mount frame allows for X, Y, and Z axis adjustments to accommodate uneven walls and ensure a flat video wall. Its lightweight aluminum frame installs quickly, and the quick-connect clamps make securing the displays to the mount frame simple for installers. The compact packaging minimizes warehouse space requirements and typically allows for parcel shipping, reducing delivery costs. Designed for flexibility, this mounting system ensures a secure, precise, and professional display setup for any environment - From corporate lobbies, shopping centers, sports venues, concert halls, casinos, and more.
- Universal design is compatible with most latching dvLED displays for versatile installation
- Engineered for versatility, accommodating both corner and flat-to-wall installations
- Scalable design enables unlimited sizes and configurations
- Adapts to uneven walls of any size for a precise fit with 1.6" (40mm) z-axis adjustment
- Quick-connect clamps are manufactured with durable cast aluminum construction that deliver superior strength and secure clamping force
- Patent-pending universal spacer ensures accurate horizontal extrusion spacing for both landscape and portrait orientations, with built-in calipers for measuring uncommon cabinet sizes*
- High-strength components support alternate row and column mounting patterns to streamline installation and reduce labor costs
- Ultra-thin design maintains a minimal 1.6" (40mm) depth, ensuring ADA compliance for various dvLED displays
- Gear mechanism provides smooth arm movement and 1.6" (40mm) of depth adjustment without binding
- Included with LEDUNVS and LEDUNVL, extrusion expan
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 16 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Configuration | 4x4 |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Mount Surface | Wall |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Maximum Adjustable Depth | 3.15" |
| Minimum Adjustable Depth | 1.57" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Video Wall |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Wall |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |



