The Paramount™ series wall mounts provide versatile and multi-functional features. With PT650, a low-profile design positions the display just 2.63" (67mm) from the wall. The Hook-and-Hang™ system offers easy, one-person installation of the display. The Easy-Glide™ adaptors hook onto the wall plate for a quick, simple, and secure installation. Achieve perfect positioning of the display with the side-to-side adjustment after installation. A ratcheting handle provides locking tilt capability for quick adjustments to the amount of tilt, reducing glare and optimizing the viewing angle. Lock the tilt angle at installation to prevent tampering or moving with the IncreLok™ tilt technology.
- Universal mount fits displays with mounting patterns up to 750 x 405mm (29.52" W x 15.95" H)
- Adjustable 15° forward tilt and 5° backward tilt for finding the optimal viewing angle
- Easy-Grip™ ratcheting handle locks tilt angle into place
- Included IncreLok™ feature offers fixed tilt lock in 5° increments when used
- Horizontal display adjustment up to 8.00" (203mm) for centering display on wall
- Includes all necessary wall and display attachment hardware
- Mounts to wood studs, concrete, cinder block or metal studs (metal stud accessory required)
- Design is UL listed and tested to four times stated load capacity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 75" |
| Minimum Screen Size Supported | 39" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Maximum Adjustable Depth | 5.50" |
| Minimum Adjustable Depth | 2.63" |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Wall Mount |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Durability | Tamper Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Tilt |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |





