The Paramount™ Universal Ceiling Mount Kit includes everything required for mounting a flat panel display onto a variety of ceiling types. Flat, sloped, wood or concrete ceiling installations are manageable with this flexible mounting kit. The 90° cathedral ceiling plate even allows the solution to be mounted to a wall. The kit includes an adjustable extension column that allows the display to be centered 39.59" to 63.21" from the ceiling. The lockable 360° swivel ensures the perfect viewing position.
- Accommodates 100 x 100 to 600 x 400mm VESA® mounting patterns
- Simple Hook-and-Hang™ display installation
- Cathedral ceiling plate can attach to 0° to 90° angled ceiling structures
- 360° of rotation creates endless viewing possibilities from anywhere in the room
- Adjustable extension column provides 39.59" to 63.21" (1006 to 1606mm) of vertical adjustment
- Easily adjust your viewing angle up to +20°/-5° tilt
- Side-to-side adjustment allows for perfect display positioning
- 360° of swivel can be locked in place with included thumb screw knob
- Easily route all cabling through the extension column for a clean and neat installation
- Molded covers, molded extension column guides and a clean column face provide top-quality aesthetics
- Mounts to wood stud or concrete ceilings
- Can be mounted at a 90° angle to wood stud, concrete or cinder block walls
- Includes all necessary ceiling mounting and display attachment hardware
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Minimum Screen Size Supported | 43" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Minimum Extended Height | 39.59" |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 20° |
| Maximum Swivel Angle | 360° |
| Maximum Rotate Angle | 360° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Cable Management |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Minimum Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Mount Pattern Compatibility T | Universal |
| Durability | Scratch Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Ceiling Mount |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















