The Peerless-AV® Paramount™ Motorized Height Adjustable Cart was designed to safely mount, move, and store an interactive display. Integrated actuators allow you to raise or lower a display, up to 9.8" (250mm), with the touch of a button. The cart's large wall plate and locking casters provide a stable foundation for touch applications and allow you to easily maneuver the cart from room to room. The durable gray powder coat finish provides a nice aesthetic to complement this highly functional solution that is ideal for any touchscreen application.
- Robust, cold-rolled steel frame, along with a heavy-duty motor and actuators, allows the cart to handle the heaviest displays, up to 200lb (90.7kg)
- Integrated digital controls at the rear of the cart allow users to raise, lower, or lock the movement of the display with no remotes to lose or batteries to replace
- Universal VESA® Pattern fits a variety of displays with mounting patterns ranging from 200 x 200 to 900 x 600mm
- Vertical adjust features allows users to center of display adjusts from 59" to 68.9" (1499 to 1750mm) from the floor with the touch of a button
- Store everyday items, such as a digital pen, mouse or laser pointer on the 37.9" x 3.9" (963 x 99mm) integrated shelf
- The NEMA 5-15 convenience receptacle on the rear of the cart provides easy-access power for the display
- 3" (76mm) swivel casters with locking brakes provides safe and easy maneuverability
- Pre-assembled casters expedite installation
- Textured gray powder coat finish helps hide fingerprints and dust
- Includes 118" (3m) power cord
- Power
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 95" |
| Minimum Screen Size Supported | 50" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 900 x 600 |
| Caster Size | 3" |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Cart |
| Frame Material | Cold-rolled Steel (CRS) |
| Number of Casters | 4 |
| Finishing | Textured |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Cart/Trolley Motorized |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |











